Emmy Awards 2012
25.09.2012 | 11:01
Edicioni i 64-të i ndarjes së çmimeve Emmy, është zhvilluar në Nokia Theatre të Los Angeles, ndërsa fitues i këtij edicioni ka qenë seriali Homeland, një film mbi terrorizmin, i cili ka arritur të spostojë Mad Man nga kategoria e serialevedramatikë, pozicion që e mbante prej 4 vitesh. 
Edhe telefilmi Modern Family, i bazuar mbi një çift baballarësh homoseksualë, ka pasur shumë sukses, duke u afirmuar si seriali komik më i mirë. 
 
Lista e plotë e fituesve është si më poshtë:

Seriali dramatik:”Homeland”
Seriali komedi: “Modern Family”
Aktori protagonist– Seriali Dramatik: Damian Leëis në “Homeland”
Aktorja protagoniste– Seriali Dramatik: Claire Danes në “Homeland”
Aktori jo protagonist– Seriali Dramatik: Aaron Paul në “Breaking Bad”
Aktorja joprotagonist– Seriali Dramatik: Maggie Smith në “Doënton Abbey”
Regjia– Seriali Dramatik: Tim Van Patten, “Boardwalk Empire”
Skenaristi– Seriali Dramatik: Alex Gansa, “Homeland”
Aktori protagonist– Seriali komedi: Jon Cryer në “Two And A Half Men”
Aktori jo protagonist– Seriali komedi: Eric Stonestreet në “Modern Family”
Aktorja joprotagonist– Seriali komedi: Julie Bowen në “Modern Family”
Skenari– Seriali komedi: Lousi C.K.
Regjia – Seriali komedi: Steven Levitan, “Modern Family”
Aktorja protagonist– Seriali komedi: Julia Louis-Dreyfus në “Veep”
Programe REALITY-COMPETITION: The Amazing Race
HOST FOR A REALITY OR REALITY-COMPETITION PROGRAM: TOM BERGERON, Host of “Dancing With The Stars,” ABC
Skenari për varietete speciale: LOUIS C.K. me “Louis C.K. Live At The Beacon Theatre,” FX Networks
Seriale variete: THE DAILY SHOW WITH JON STEWART, Comedy Central
Aktorja protagoniste në mini-seri apo filmat televiziv: JULIANNE MOORE në rolin e Sarah Palin, “Game Change,” HBO
Aktori protagonist në mini-seri apo filmat televiziv: KEVIN COSTNER në ‘Devil’, Anse Hatfield në “Hatfields & Mccoys,”
Aktorja protagoniste në mini-seri apo filmat televiziv: JESSICA LANGE (Constance Langdon), “American Horror Story,” FX Networks
Aktori protagonist në mini-seri apo filmat televiziv: TOM BERENGER (Jim Vance) në “Hatfields & Mccoys,” History
Skenari në mini-seri, filmat televiziv apo specialët dramatikë: DANNY STRONG me “Game Change,” HBO
Regjia për mini-seri, filmat televiziv apo speciale dramatike: JAY ROACH, Director, “Game Change,” HBO
Ministri apo telefilma: GAME CHANGE, HBO. 
Emri
E-posta
Content
Positive Gold App For Android
Download Link
http://marci413.getmarci.com
22.06.2012
Varia
Emmy Awards 2012
Edicioni i 64-të i ndarjes së çmimeve Emmy, është zhvilluar në Nokia Theatre të Los Angeles, ndërsa fitues i këtij edicioni ka qenë seriali Homeland, një film mbi terrorizmin, i cili ka arritur të spostojë Mad Man nga kategoria e serialevedramatikë, pozicion që e mbante prej 4 vitesh. 
Edhe telefilmi Modern Family, i bazuar mbi një çift baballarësh homoseksualë, ka pasur shumë sukses, duke u afirmuar si seriali komik më i mirë. 
 
Lista e plotë e fituesve është si më poshtë:

Seriali dramatik:”Homeland”
Seriali komedi: “Modern Family”
Aktori protagonist– Seriali Dramatik: Damian Leëis në “Homeland”
Aktorja protagoniste– Seriali Dramatik: Claire Danes në “Homeland”
Aktori jo protagonist– Seriali Dramatik: Aaron Paul në “Breaking Bad”
Aktorja joprotagonist– Seriali Dramatik: Maggie Smith në “Doënton Abbey”
Regjia– Seriali Dramatik: Tim Van Patten, “Boardwalk Empire”
Skenaristi– Seriali Dramatik: Alex Gansa, “Homeland”
Aktori protagonist– Seriali komedi: Jon Cryer në “Two And A Half Men”
Aktori jo protagonist– Seriali komedi: Eric Stonestreet në “Modern Family”
Aktorja joprotagonist– Seriali komedi: Julie Bowen në “Modern Family”
Skenari– Seriali komedi: Lousi C.K.
Regjia – Seriali komedi: Steven Levitan, “Modern Family”
Aktorja protagonist– Seriali komedi: Julia Louis-Dreyfus në “Veep”
Programe REALITY-COMPETITION: The Amazing Race
HOST FOR A REALITY OR REALITY-COMPETITION PROGRAM: TOM BERGERON, Host of “Dancing With The Stars,” ABC
Skenari për varietete speciale: LOUIS C.K. me “Louis C.K. Live At The Beacon Theatre,” FX Networks
Seriale variete: THE DAILY SHOW WITH JON STEWART, Comedy Central
Aktorja protagoniste në mini-seri apo filmat televiziv: JULIANNE MOORE në rolin e Sarah Palin, “Game Change,” HBO
Aktori protagonist në mini-seri apo filmat televiziv: KEVIN COSTNER në ‘Devil’, Anse Hatfield në “Hatfields & Mccoys,”
Aktorja protagoniste në mini-seri apo filmat televiziv: JESSICA LANGE (Constance Langdon), “American Horror Story,” FX Networks
Aktori protagonist në mini-seri apo filmat televiziv: TOM BERENGER (Jim Vance) në “Hatfields & Mccoys,” History
Skenari në mini-seri, filmat televiziv apo specialët dramatikë: DANNY STRONG me “Game Change,” HBO
Regjia për mini-seri, filmat televiziv apo speciale dramatike: JAY ROACH, Director, “Game Change,” HBO
Ministri apo telefilma: GAME CHANGE, HBO. 
25.09.2012


Game of Thrones”, fituesi i madh në “Emmy Awards
film
Seriali i zhanrit fantazi “Game of Thrones”, doli fitues i madh në ceremoninë e ndarjes së çmimeve prestigjioze “Emmy Awards”. Prodhimi i “HBO”-së, ka rrëmbyer gjashtë trofe në evenimentin e mbajtur të shtunën mbrëma, i cili iu dedikua arritjeve teknike dhe kreative. Çmimi për efektet më të mira vizuele dhe ai për kostumografi ishin në mesin e çmimeve që iu ndanë “Game of Thrones”. Të tjerë të shpërblyer në ceremony ishin edhe katër seriale televizive që kishin aktorë mysafirë, yje si Kathy Bates për “Two and Half Men” të CBO-së dhe Jimmy Fallon si nikoqir i “Saturday Night Live” të NBC-së. Bates po ashtu mori trofeun për aktoren më të mirë në dramë, me rolin në “Harry’s Law”. Në zhanrin e dramës po ashtu është shpërblyer edhe Jeremy Davies për paraqitjen mysafire në “Justified” dhe Martha Plimton për kthimin në serialin “The Good Wife”. Serialet që dolën me më së shumti trofe nga ceremonia ishin edhe “Frozen Planet”, “Great Expectations”, “Masterpiece” dhe “Saturday Night Live”. Sa i përket transmetuesve, më i shpërblyeri ishte HBO me gjithsej 17 trofe, i shoqëruar nga CBS me 13. Çmimet “Emmy” në 26 kategoritë që përfshijnë aktrimin, skenarët dhe regjinë do të publikohen në një tjetër ceremoni, që do të mbahet të dielën e ardhshme.
17.09.2012


Zbulimi, në Mars bie dëborë

Në Mars bie dëborë. Ose më saktë, bie anhidrid karbonik, i njohur ndryshe si “akulli i thatë” që në Tokë formohet kur temperaturat zbresin 125 gradë celcius nën zero. Sonda amerikane, Mars Reconnaissance Orbiter, prej kohësh në orbitën e “Planetit të Kuq” me mision vëzhgimin e tij, kapi imazhet më të qarta nga Poli i Jugut të Marsit, ku u vu re edhe ajo që shkencëtarët e quajtën një fenomen i rrallë në sistemin tonë diellor. “Mund të konfirmojmë se retë e kapura nga Reconnaissance janë të përbëra nga dioksidi i karbonit dhe janë në një lartësi të vogël, aq sa për të formuar atë që ne e quajmë rënia e akullit të thatë”, thotë Paul Hayne, anëtar i grupit të shkencëtarëve që po studiojnë fenomenin.
Prezenca e reve në Polin e Jugut të Marsit, ishte vënë re prej kohësh, por analizimi i përbërjes së këtyre reve ndodhi vetëm tani. Të dhënat e fundit të marra nga sonda amerikane i përkasin dimrit marsian të 2006-2007. Pikërisht në këtë stinë, fenomeni është më i dukshëm.

13.09.2012
1-7 of 3
1
Facebook